
Програма „Повишаване на изследователския капацитет в областта на математическите науки (ПИКОМ)“
Дейностите по програмата Повишаване на изследователския капацитет в областта на математическите науки (ПИКОМ) са свързани с предоставяне на изследователски и образователни възможности в ключови етапи на професионалното развитие на младите хора.
Програмата се осъществява съвместно от Института по математика и информатика при Българската академия на науките, Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. ПИКОМ се изпълнява с финансовата подкрепа на Министерството на образованието и науката на Република България и е със срок за изпълнение до 31.12.2025 г.
Водеща цел на Програмата е да съдейства за изпълнение на стратегиите за развитие на висшето образование, науката и иновациите в сферата на математическите науки чрез провеждане на дейности, инспирирани от най-добрите европейски и световни практики за взаимодействие между наука, иновации и образование.
Създаване на динамична научно-изследователска среда в Международния център за математически науки (МЦМН), която да способства за обмен на идеи и създаването на партньорства с водещи международни учени.
Създаване на подходящи условия за интеграция и реинтеграция на млади учени, позволяващи им изграждане на собствени научни групи в страната.
Осигуряване на кариерно развитие на докторанти и постдокторанти в съвременни области на математическите науки с ключово значение.
Провеждане на специализирани курсове и семинари за магистри и докторанти, които да им осигурят по-добра кариерна ориентация и развитие.
Насърчаване на участието на жените в математиката чрез организиране на ежегодна конференция „Жените в математиката в югоизточна Европа“ и подпомагане участието на жените от българската математическа колегия в научни форуми на чуждестранни партньорски организации.
Надграждане на изследователския капацитет за решаване както на класически нерешени проблеми, така и на иновативни научни и научно-приложни задачи в областта на математиката и нейните приложения.
Реинтеграция и кариерно развитие на перспективни учени в България с международно признати научни резултати.
Съвместно участие в нови проекти, реализиране на съвместни докторски и постдокторантски позиции, свързани с програмите за българо-американското научно-технологично сътрудничество и рамковата програма за наука и иновации на ЕС.
Възпроизводство на научния потенциал в областта на математиката, което да превърне математическата колегия в България в конкурентоспособна част от европейското и световното изследователско пространство.
Компоненти на програмата
Интеграция и реинтеграция
РП 1.1. Дългосрочни интеграционни позиции.
Цели: Да се привлекат изтъкнати специалисти в актуални области, като приоритет се даде на млади български математици, завършили докторантура в елитни университети в чужбина. Да се създадат и развият нови за България научни направления и групи.
РП 1.2. Краткосрочни научни проекти.
Цели: Да се засили сътрудничеството и съвместните научни изследвания с учени от чуждестранни партньорски институции. Да се създаде център за международно научно сътрудничество по подобие на програмата Research in Pairs на MFO.
РП 1.3. Участие на български математици в съвместни дейности на МЦМН с партньорски институции.
Цели: Да се осигурят възможности за участие на български математици в престижни международни конференции, както и за осъществяване на краткосрочни визити с цел съвместни научни изследвания в партньорски институции на МЦМН. Да се повиши научния капацитет на наши и интегрирани учени.
Международни конференции и семинари
РП 2.1. Mеждународни конференции, семинари и други научни форуми с участието на водещи световни математици.
Цели: Осъществяване на постоянен обмен на научна информация, свързана с най-актуалните области в математиката. Реализиране на стъпки по реинтеграцията на млади български учени, работещи в чужбина или в сектори извън науката. Насърчаване на участието на жени в изследванията в актуални области на математиката.
РП 2.2. Организиране на регулярна семинарна дейност на МЦМН.
Цели: Подобряване на средата на научния живот, създаване на възможност за пряка комуникация на българската математическа общност с водещи световни математици в приложни и теоретични направления на математиката.
РП 2.3. Организиране на учебен семинар.
Цели: Създаване на регулярни събития, които да способстват за запознаването на студенти и магистранти със съвременните направления в математиката и да създадат възможности за ранно започване на научната дейност.
Докторанти, постдокторанти и млади учени
РП 3.1. Постдокторантски и докторантски програми на МЦМН.
Цели: Да се реализират наши и съвместни постдокторантски позиции, свързани с програмите за българо-американското научно-технологично сътрудничество и рамковата програма за наука и иновации на ЕС, които да осигурят по-добри възможности при кандидатстване в европейски и други международни проекти и програми. Да се създаде динамична научноизследователска среда в МЦМН, която да способства за обмен на идеи и създаване на изследователски партньорства с водещи международни учени с цел повишаване на научния капацитет и престиж на ИМИ-БАН и ФМИ-СУ.
РП 3.2. Методическа помощ на млади български математици при кандидатстване в европейски научни и иновационни проекти и програми.
Цели: Да се създаде и поддържа научно-образователна мрежа от специалисти в областта на математиката за оказване на методическа помощ на млади учени при кандидатстване в научни и иновационни проекти и програми. Да се разшири участието на български научни колективи в европейски проекти и научноизследователски програми.
РП 3.3. Създаване на съвместни докторски програми (с обучение на английски език) между ИМИ-БАН и ФМИ-СУ
Цели: Да се привлекат в България млади учени от страни от югоизточна Европа и други региони. Да се засили и задълбочи международното научно сътрудничество на ИМИ-БАН и ФМИ-СУ с цел разширяване на участието на българската научна общност в европейското научноизследователско пространство.